Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 103 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Moc sterydów....

poniedziałek, 30 listopada 2009 16:03
Skocz do komentarzy

Tak często przepisywane są na różne schorzenia nawet malutkim dzieciom. Czy koniecznie trzeba leczyć od razu takimi lekami? A może lepiej ich unikać i zastosować naturalne leczenie, oczyścić organizm i wspomóc go w walce z chorobami? Hmmm...,jak to jest naprawdę?

 

Na ogół ludzie nie zdają sobie sprawy jakie działanie mają leki sterydowe, a w zaufaniu do lekarza prowadzącego chętnie je stosują. No bo przecież to lekarz zapisał, zna przecież doskonale działanie każdego leku i nigdy by nie przepisał takiego, który może w jakikolwiek sposób szkodzić człowiekowi. On też jest przecież odpowiedzialny za nasze zdrowie i leczenie, wierzą, że kto jak kto, ale on najlepiej wie co jest dla nas dobre w sferze zdrowia. Wierzą w to, bo chcą wierzyć, że tak jest naprawdę. Czy faktycznie tak jest?

 

Tak naprawdę to sami powinniśmy dbać o swoje zdrowie, a nie doprowadzać organizm do takiego stanu, że już sam  nie radzi sobie z usuwaniem toksyn na bieżąco , ani też z infekcjami i gorszymi chorobami. Mało kto pomyśli , że stosowanie tak silnych i niebezpiecznych leków może być niewłaściwe i  absolutnie niepotrzebne. Nawet  wręcz szkodliwe. A jego skutki mogą być opłakane....

 

Skoro sterydy są zabronione dla sportowców, bo to środki dopingujące, oraz środki wpływające fatalnie na kondycję zdrowotną,  to czy u ludzi chorych mają inne działanie? Może faktycznie mniejsze dawki nie dają takich samych skutków ubocznych, ale na pewno dają zawsze. I to przeważnie bardzo szybko.

 

Sterydy to substancje chemiczne, to hormony podobne do tych  produkowanych przez korę nadnerczy.

 

 1. MINERALOKORTYKOSTEROIDY (wpływające na gospodarkę wodno-elektrolitową; aldosteron, dezoksykortykosteron)
 2. GLIKOKORTYKOSTEROIDY (wpływające na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów; działają przeciwzapalnie; kortyzol, kortyzon, kortykosteron,Encorton (Prednisolon), Fenicort, Dexametazon, Polcortolon, Encortolon) stosowane głównie w reumatologii.)
 3. KORTYKOSTEROIDY ANDROGENNE (męskie hormony płciowe: dehydroepiandrosteron, androstendion) oraz estrogeny i progesteron


 Stosuje się je w różnych schorzeniach takich jak astma oskrzelowa, choroby tkanki łącznej,często w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, oraz wielu innych chorobach.

 

Mojej koleżanki mąż po zastosowaniu leczenia sterydami najpierw był zadowolony, że tak szybko stanął na nogi. Poczuł się znakomicie, ale... nie na długo. Wkrótce skutki uboczne dały znać o sobie. Zaczął tracić wzrok, aż do całkowitego zaniewidzenia, schudł  po pierwotnym przytyciu, potem poruszał się coraz gorzej, aż wreszcie znalazł się na wózku inwalidzkim. I choć stosował się do wskazówek medycznych i leczył się intensywnie tak jak zaleca medycyna konwencjonalna, lepiej nie było, a tylko gorzej.

 

Po pewnym czasie zniechęcił się do życia całkowicie i nie chciał nawet opuszczać łóżka. Nie był w stanie już samodzielnie się poruszać. Ból już go nie opuszczał wcale i miał dość takiego życia. Nie chciał nawet, by  rodzina woziła go na spacer, stracił nadzieję że będzie lepiej i popadł w depresję. Choć początkowo się nie poddawał i ćwiczył intensywnie, to później i tego zaniechał. Nie było żadnych pozytywnych efektów! Nawet częste  leczenie szpitalne niewiele mu pomagało. A wręcz przeciwnie - jeszcze pogarszało i tak zły już stan zdrowia.

 

Pamiętam słowa jego żony, gdy spotkałam się z nią po wielu latach  w czasie gdy spotkałam się z nią  w ZUS - ie. Opowiadała mi o nim, a do mnie powiedziała :„pamiętaj, nigdy nie bierz sterydów, jeśli poruszasz choć palcem u nogi. No, chyba, że będziesz umierająca". Chyba opatrzność nade mną czuwała, bo te słowa tak na mnie podziałały, że do końca broniłam się przed takim leczeniem. Nawet gdy miałam je przepisane, po sprawdzeniu, że to są właśnie sterydy, nie zdecydowałam się na zastrzyki.

 

Przykład męża mojej koleżanki był tak wyrazisty, że zdecydowanie się na  leczenie sterydami  byłoby z mojej strony, delikatnie mówiąc, nieodpowiedzialne. W niedługim czasie dowiedziałam się, że jej mąż,(był też moim kolegą) zmarł. Był jeszcze dość młody...

 

Czy warto podejmować aż takie ryzyko leczenia? Czy warto młodym ludziom sięgać po sterydy by wypracować sobie muskulaturę i pochwalić  jakim jest się postawnym mężczyzną?

 

Sterydy, choć w sytuacjach np. zagrożenia życia mogą być pomocne. Ale stosując je w innych przypadkach gdzie można zastosować inny sposób leczenia to już ryzyko.Decydując się na leczenie nimi, pamiętać trzeba, że mają bardzo dużą skalę skutków ubocznych.

 

"Niestety niejeden z mechanizmów działania kortykosterydów jest bronią obosieczną, która równocześnie ze zbawiennym działaniem powoduje groźne działania niepożądane. (...) Przy próbie odstawienia leku zdarza się silnie wyrażony nawrót choroby". (Cytat z publikacji :"Podstawowe leki przeciwreumatyczne" - E.Kawenoki - Minc).Lekarze o tym wiedzą i mimo to chętnie przepisąją je pacjentom przekonując ich, że jest to niezbędne leczenie. Pacjent jednak nie musi się zgodzić na leczenie sterydami, powinien znać ich  działanie i innych silnych leków, zwłaszcza występowanie powikłań po ich zstosowaniu. To przecież on sam poniesie skutki takiego leczenia, na własnej skórze odczuje ich niekorzystne działanie, nie lekarz. Lekarz chciał leczyć pacjenta, bardzo się starał pomóc, a że lek nie zadziałał, to nie jego wina.Długotrwałe przyjmowanie sterydów  w leczeniu chorób prowadzi do otyłości, nadciśnienia, niewydolności kory nadnerczy, choroby wrzodowej, cukrzycy, różnych psychoz, agresji.... Już po ok. 14 dniach zażywania tego leku następują zmiany w układzie hormonalnym, a po kilku miesiącach następują poważne skutki ich działania. Następuje zahamowanie wydzielania  przez organizm kortyzolu - sterydu endogennego niezbędnego do życia. Powstaje ryzyko (powiedziałabym, że to pewne) zawału, zwężenia żył wieńcowych, zaburzenia gospodarki mineralnej co grozi arytmią serca.

 

Niezrównoważenie  psychiczne od wzmożonej aktywności, poprzez irytację, euforię, agresję, po depresję i nawet próby samobójcze to efekt działania sterydów. Taka huśtawka emocjonalna jest nie do zniesienia dla osoby leczącej się sterydami, ale też dla otoczenia i rodziny. Psychika siada, a odstawienie sterydów natomiast powoduje  stan depresyjny, odczuwa się zmęczenie, ból głowy, spadek energii i ogromne pragnienie sięgnięcia po dawkę leku.

 

By wrócić do lepszego stanu często stosuje się zwiększone dawki, a to staje się coraz bardziej niebezpieczne. Sterydy skutecznie  wyniszczają organizm. Uzależniają jak narkotyk, a bywa i tak, że po całkowitym ich odstawieniu, trzeba taką osobę skierować na leczenie psychiatryczne.  Bo po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z samym sobą. Zaczyna więc przyjmować psychotropy, które jak wszystkim wiadomo, też uzależniają!

 

Panowie ryzykują spadkiem pociągu płciowego, kurczeniem jąder. Kobiety natomiast zaczynaj miesiączkować nieregularnie, często pojawia się zarost na twarzy, głos staje się grubszy, narządy rodne powiększają się, czasem dochodzi do tzw. męskiego łysienia. Sterydy, to są hormony, które mają ogromny wpływ na organizm.

 

Wszystkie narządy wewnętrzne też zaczynają coraz gorzej funkcjonować. Cierpi na tym układ krążenia, serce, wątroba, która nie nadąża z usuwaniem toksyn. Wątroba zaczyna poważnie chorować: dochodzi do zastoju żółci, krwawień wewnętrznych, toksycznego jej zapalenia, nawet do powstawania nowotworów. Układ kostny też ogromnie cierpi z powodu stosowania sterydów. U młodych jeszcze rosnących osób dochodzi do zahamowania wzrostu. Osłabia się układ odpornościowy, zwiększa się podatność na choroby, infekcje, przeziębienia itp.

 

Chętnie są przepisywane sterydy przez lekarzy i chętnie stosują je młodzi mężczyźni pragnący osiągnąć piękną, umięśnioną sylwetkę. Choć  niewątpliwie  przyczyniają się do zdobycia imponującej muskulatury i ponadprzeciętnej siły, to cena jaką przychodzi zapłacić na końcu jest wysoka. Czy warto?

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się
oceń
2
2

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 17 października 2017 18:44

  Widac że blog się rozwija

  autor Mieszko

  blog: http://reneta.blogujaca.pl/2016/02/06/witaj-swiecie/

 • dodano: 26 września 2017 15:56

  Udana relacja

  autor Rysiek

  blog: http://forum.pccentre.pl/user/15741-ezekiel21/

 • dodano: 23 stycznia 2017 17:18

  nieujędrnienie

  autor Elwira

  blog: http://forum.przemysl24.pl/member.php?u=34247

 • dodano: 17 grudnia 2016 16:05

  niepodładowanie

  autor Horacjusz

  blog: http://www.bluejacking.fora.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=6652

 • dodano: 09 sierpnia 2015 0:07

  zycze powodzenia bez terapii strydami jak wykonujesz prace fizyczna ;) a sory pewnie nasza wege blogerka siedzi i wpier**** ośmiorniczki bo mężulek ma firme a ona może się uzewnetrzniac na kanapie w domu :) takie przemyślenia sobie w dupe wsadz jak nie jesteś na miejscu kogos kto żeby mieć co do gara wsadzić musi sam na siebie pracować, skutki uboczne buahah i co z tego i tak 90% z nas bedize miało raka wiec z czego afera ze sobie pare razy koksu przyjmiesz w pośladek lub kręgosłup ???

  autor aaaa

 • dodano: 28 lutego 2015 21:20

  Good way of describing, and good piece of writing to get information regarding my <br>presentation subject, which i am going to deliver in academy.

  autor Meridith

  blog: http://blog.doradca-365.pl/krowki-z-logo-wady-i-zalety.php

 • dodano: 25 stycznia 2015 14:04

  Kapitalna strona!

  autor Namyslaw

  blog: http://www.lubie4kolka.pl/profil/knowex

 • dodano: 08 grudnia 2014 0:59

  ofs2nwr4

  ci2hicf9

  insurance

  mw8cuhf6

  qhzsjzrx

  autor ewpsxigq

 • dodano: 05 grudnia 2014 18:39

  Intrygujący wpis!

  autor Nadia

  blog: http://tinyurl.com/mhk8y6s

 • dodano: 04 grudnia 2014 9:51

  zl78r6wp

  sb6uhdld

  insurance

  vmq4l937

  nxsk2ldu

  autor ewpsxigq

 • dodano: 04 grudnia 2014 0:45

  k35ozouv

  vltmx43e

  insurance

  wn40q5ar

  ud90idex

  autor ewpsxigq

 • dodano: 30 listopada 2014 23:44

  mrs44kys

  qxpxt6i8

  insurance

  nr1k835l

  td6u9lrh

  autor ewpsxigq

 • dodano: 13 października 2014 20:54

  Ciekawe

  autor Toro

  blog: lekosfera.pl/

 • dodano: 13 października 2014 20:53

  Ciekawe

  autor Toro

  blog: https://lekosfera.pl/

 • dodano: 15 kwietnia 2014 15:06

  choruje na zs i nie ma innego sposobu jak zażywanie sterydu.Są ludzie tak ciezko chorzy gdzie to jedyne wyjscie aby ŻYĆ...więc prosze nie pisać głupot jeśli nie ma się z cierpieniem i nie mocą do czynienia.

  autor boni

 • dodano: 12 marca 2014 9:16

  Atrakcyjna uczestnik.

  autor Gabryela

  blog: http://forum.nowiny24.pl/jakie-szkolenia-pomoga-t71926/#entry783815

 • dodano: 24 lutego 2014 15:37

  Jaki jest drobiazgowy - dorodnie, iż po tej stronie zajrzał.

  autor Feliksa

  blog: http://spa-w-polsce.cdd.pl

 • dodano: 21 listopada 2013 21:31

  hm po kilku miesiacach bolu stawow i trudnosci w czynnosciach codziennych tj nawet siadanie,chodzenie schylanie sie itp zdecydowalam sie na leczenie wlasnie sterydami . Juz pompierwszym dniu nastila niesamowita poprawa i powrot do normalnego zycia ! Nie wiem co bedzie dalej ale nie odstawie sterydow bo chce zyc !

  autor Clau

  blog: sterydy

 • dodano: 20 października 2013 5:30

  Uzywaliscie preparatu co sie nazywa Polcortolon? Bo wyszukiwalam opinii na temat tego preparatu i postanowilam Was zapytac. Mozecie cos napisac mi o tym produkcie? Jest sens go kupowac, znacie jakies zamienniki?

  autor BetiB2606

  blog: http://www.listalekow.pl/polcortolon/

 • dodano: 17 marca 2013 1:46

  mialam tak dosyci choroby, ze gdyby nie sterydy, to bym sie wykonczyla, jak ktos nie doswiadczyl bolu niech nie zabiera glosu

  autor toya

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  116 384  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Jak żyć, by nie tracić zdrowia; jak odzyskać utracone zdrowie.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 116384

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

RTV-AGD